Що таке зуб мудрості і де він розташований?
Зубами мудрості прийнято називати останні – восьмі зуби (зуб вісімка) в прикусі людини. Часто запитують – у скільки років росте зуб мудрості? У нормі ці зуби починають прорізуватися приблизно в 17-18 років, у декого після 20, а є і після 30-40 років, тому їх і називають зубами мудрості. Наші пращури вважали, що ці зуби прорізуються тільки в тих людей, які досягли своєї зрілості як фізичної, так і духовної. Вважалося, що людина, у якої ці зуби були відсутні, залишалася на стадії розвитку дитини. Зуб “вісімка” є третім моляром, відповідно належить до групи жувальних зубів. У нормі ці зуби нічим не відрізняються від першого і другого моляра, але бувають і видозмінені вісімки. Зуби мудрості ростуть у кількості чотирьох штук – по одному в кожному квадранті.
Будова зуба мудрості
Як уже говорилося вище, зуб мудрості – це третій моляр: за своєю будовою він нічим не відрізняється від першого і другого моляра. Він так само має велику оклюзійну (жувальну) поверхню, на якій зазвичай є по 4-5 бугрів і добре виражену фісуру. Коренева система так само розвинена добре. Найчастіше вони мають кілька коренів, бувають випадки, коли корені зростаються в один, але при цьому кореневих каналів кілька, а бувають і одноканальні зуби. Це все в нормі, але останнім часом дедалі частіше й частіше трапляються рудиментарні вісімки, у них або практично відсутні корені, або коронка зовсім не відповідає моляру.
Навіщо потрібні зуби мудрості? Функція і сенс.
Часто ці зуби стоматологи називають “запасними”. Хоч у нормі вони й стоять у зубному ряду і належать до групи молярів, але жувальна ефективність у них зовсім маленька. Основною їхньою функцією є те, що вони стримують зуби від розбіжності та розхитування. Функція “запаски” полягає в тому, що в разі втрати одного з молярів, що стоїть поруч, вісімка може зрушити на місце відсутнього зуба і повноцінно виконувати його функції. Ще зуб мудрості може послужити опорою під час протезування. Існує версія, що треті моляри почали відносити до атавізмів, під час еволюції череп у людини видозмінився, щелепи стали значно меншими, для вісімок просто немає місця. Через непотрібність ці зуби просто пішли в минуле, у багатьох людей, особливо в молодого покоління, цих зубів немає навіть у зачатках.
Як і скільки ріжеться зуб мудрості?
Ріжеться зуб мудрості часом дуже довго і болісно. Адже прорізуються ці зуби в дорослому віці, кісткова система вже добре сформована, і їм значно важче пробитися через кістку. Якщо зубу достатньо місця для прорізування, воно проходить практично безболісно. Якщо ж місця для прорізування недостатньо, то можуть виникнути труднощі.
Коли ріжеться зуб мудрості, ми можемо спостерігати в себе такі симптоми:
- Біль і припухлість за сьомим зубом. Під час жування або в спокійному стані людину можуть відвідувати неприємні відчуття.
- Формування так званого “капюшона”. Це стан, коли ріжеться зуб мудрості, але пробитися крізь ясна він не може, він потихеньку піднімає їх, і над зубом утворюється капюшон. Туди потрапляють залишки їжі та бактерії, він запалюється, відповідно розбухає, людина відчуває біль під час жування.
- Біль у горлі. Дуже часто, особливо у випадку зі сформованим “капюшоном”, запалення може переходити на горло.
- Біль у вусі. Це може бути як отит, таки оталгія.
- Лімфаденіт або лімфаденопатія. Під час прорізування зубів мудрості, особливо нижніх, можуть запалюватися привушні, шийні та піднижньощелепні лімфатичні вузли.
- Неврит або невралгія. Це більше стосується нижньої щелепи. Якщо зуб, який прорізується, якоюсь своєю частиною перебуває в нижньощелепному каналі, може бути відчуття оніміння по ходу нижньої щелепи. У деяких випадках біль і оніміння поширюється на пів голови.
- Викривлення зубного ряду. Якщо вісімці немає місця для нормального прорізування, вона може почати звільняти собі місце, відповідно зрушуючи вже сформований зубний ряд.
Як довго ріжеться зуб мудрості?
На запитання “Скільки за часом ріжеться зуб мудрості?” відповісти досить складно. Усе залежить від того, наскільки достатньо місця для нього і в якому положенні він перебуває. Бувають випадки, коли людина впродовж кількох років відчуває всі “принади” від прорізування, які описані вище, а в підсумку зуб все одно не з’являється. Таке може бути в разі, коли зуб мудрості лежить горизонтально в кістці. Якщо ріжеться зуб мудрості під нахилом (найчастіше нахил іде в бік сімки), він зможе прорізатися тільки після того, як відсуне сусідній зуб, а це займає дуже багато часу, на додачу до цього, може ще зіпсуватися і сімка. Якщо в людини достатньо місця, зуб стоїть вертикально, тоді прорізування проходить досить швидко й безболісно.
Чи лікують зуби мудрості?
Відповідь – так, це можливо, проте є нюанси. Зуби мудрості розташовані далеко, дістатися туди медичними інструментами так само складно, як і звичайною щіткою під час щоденної гігієни (особливо якщо зуб стоїть не в ряду). Самому цю проблему побачити досить складно, зазвичай пацієнти, які не ходили на регулярні огляди, звертаються до лікаря вже з пульпітом. Навіть у разі пульпіту зуби мудрості (здебільшого верхні) можуть видавати різні симптоми, дуже часто біль не має чіткої локалізації, можуть боліти практично всі зуби, або біль іррадіює в абсолютно протилежний бік, це дуже ускладнює діагностику.
Лікування зуба мудрості ускладнюється знову ж таки тим, що він розташований дуже далеко. Дістати туди інструментом, особливо в разі пульпіту, дуже і дуже складно, ізолювання зуба від слини теж ускладнюється, відповідно, якість лікування знижується. Саме з цієї причини складність виникає не тільки безпосередньо з процесом лікування, а й з тим, щоб дати гарантію на таке лікування – найчастіше пацієнт не змінює ставлення до гігієни, і в ділянці вісімки знову накопичуються залишки їжі, утворюється наліт, зуб знову псується.
Звісно, якщо зуб мудрості росте добре, рівно в ряду, йому достатньо місця, тоді його і почистити легше, та й за потреби пролікувати його також набагато простіше. Саме з цих причин (складність догляду, складність лікування, неправильне розташування, близько-нульовий вплив на якість жування) як пацієнт, так і лікар схиляються зазвичай до простішого рішення – видалення зуба мудрості.
Видалення зуба мудрості
У світовій практиці заведено видаляти мудрості ще тоді, коли вони перебувають на стадії зачатка і ще не встигли зробити свою “добру” справу. Цю процедуру навіть включено до переліку послуг за страховкою. У нас же таке не практикується, але все одно, дуже багато пацієнтів, прийшовши до свого лікаря, можуть почути вердикт “Видаляти!” щодо восьмого зуба – це найчастіша практика і далі ми розберемося, чому ж так відбувається. Однак видаляти зуби мудрості потрібно не всім: є випадки, коли видалення вісімки зовсім не обов’язкове.
Від видалення 8 зуба може бути рекомендовано утриматися в таких випадках:
- якщо восьмий зуб стоїть рівно в ряду, йому достатньо місця, він не завдає жодної шкоди сусідньому (сьомому) зубу;
- не рекомендується видаляти, якщо у пацієнта відсутній щонайменше один моляр, розташований поруч;
- можна утриматися від видалення і в тому разі, якщо зуб нескладно пролікувати;
- протипоказанням до видалення є запальний процес у ділянці зуба, який потрібно видаляти. Одразу потрібно прибрати запалення (у більшості випадків це терапія антибіотиками), а потім уже проводити саме видалення;
- серйозно замислитися над можливістю видалення варто також у разі серцево-судинних захворювань і захворювань крові (точніше, за проблем з її згортанням) – у цьому разі питання вирішується на рівні консиліуму, розглядаються альтернативи.
Чи боляче видаляти зуб мудрості?
Незважаючи на складність видалення порівняно з іншими зубами, можемо вас заспокоїти: дискомфорт від видалення зуба мудрості такий самий, як і в разі будь-якого іншого видалення, і все так само залежить від якості анестезії та акуратної роботи хірурга.
Коли можна видаляти зуб мудрості?
- Видаленню підлягають ретиновані, а також ті зуби мудрості, які лежать горизонтально або під кутом.
- Можна спокійно видаляти будь-які зуби (не тільки “вісімки”), що не стоять у зубному ряду.
- Показанням до видалення є також скупченість зубів, багато ортодонтів не приступлять до лікування, поки не видалять вісімки.
- Наявність “капюшона” також є обґрунтованим показанням до видалення, але тут лікар має орієнтуватися за місцем і за рентгенівським знімком, буває таке, що досить тільки посікти цей капюшон і проблема вирішиться, зуб далі зростатиме нормально.
- Видаляють зуб мудрості і в тому разі, якщо він тим чи іншим способом шкодить сусідньому зубу.
Ціна на видалення зуба мудрості
Виходячи з усього вищеописаного, важливо розуміти, що не кожна процедура відбувається однаково складно або легко – все дуже індивідуально. Тому справедливо буде називати приблизну середню ціну видалення зуба мудрості – від 1500 грн до 3000 грн. Зрозуміло, видалення будь-якого зуба супроводжується анестезією, тому яким би складним не було видалення – болю ви не відчуєте.
- Звичайне видалення зуба мубрості – 1500 грн
- Видалення зуба мудрості середньої складності – 2000 грн
- Складне видалення зуба мудрості – 2500 грн
- Видалення ретинованого зуба мудрості – 3000 грн