Пн - Вс: 9:00-21:00

Зуби мудрості: Призначення, Вартість Видалення та Лікування в Києві

Що таке зуб мудрості і де він розташований?

Зубами мудрості прийнято називати останні – восьмі зуби (зуб вісімка) в прикусі людини. Часто запитують – у скільки років росте зуб мудрості? У нормі ці зуби починають прорізуватися приблизно в 17-18 років, у декого після 20, а є і після 30-40 років, тому їх і називають зубами мудрості. Наші пращури вважали, що ці зуби прорізуються тільки в тих людей, які досягли своєї зрілості як фізичної, так і духовної. Вважалося, що людина, у якої ці зуби були відсутні, залишалася на стадії розвитку дитини. Зуб “вісімка” є третім моляром, відповідно належить до групи жувальних зубів. У нормі ці зуби нічим не відрізняються від першого і другого моляра, але бувають і видозмінені вісімки. Зуби мудрості ростуть у кількості чотирьох штук – по одному в кожному квадранті.

Будова зуба мудрості

Як уже говорилося вище, зуб мудрості – це третій моляр: за своєю будовою він нічим не відрізняється від першого і другого моляра. Він так само має велику оклюзійну (жувальну) поверхню, на якій зазвичай є по 4-5 бугрів і добре виражену фісуру. Коренева система так само розвинена добре. Найчастіше вони мають кілька коренів, бувають випадки, коли корені зростаються в один, але при цьому кореневих каналів кілька, а бувають і одноканальні зуби. Це все в нормі, але останнім часом дедалі частіше й частіше трапляються рудиментарні вісімки, у них або практично відсутні корені, або коронка зовсім не відповідає моляру.

futurum dentistry зуб мудрості

Навіщо потрібні зуби мудрості? Функція і сенс.

Часто ці зуби стоматологи називають “запасними”. Хоч у нормі вони й стоять у зубному ряду і належать до групи молярів, але жувальна ефективність у них зовсім маленька. Основною їхньою функцією є те, що вони стримують зуби від розбіжності та розхитування. Функція “запаски” полягає в тому, що в разі втрати одного з молярів, що стоїть поруч, вісімка може зрушити на місце відсутнього зуба і повноцінно виконувати його функції. Ще зуб мудрості може послужити опорою під час протезування. Існує версія, що треті моляри почали відносити до атавізмів, під час еволюції череп у людини видозмінився, щелепи стали значно меншими, для вісімок просто немає місця. Через непотрібність ці зуби просто пішли в минуле, у багатьох людей, особливо в молодого покоління, цих зубів немає навіть у зачатках.

Як і скільки ріжеться зуб мудрості?

Ріжеться зуб мудрості часом дуже довго і болісно. Адже прорізуються ці зуби в дорослому віці, кісткова система вже добре сформована, і їм значно важче пробитися через кістку. Якщо зубу достатньо місця для прорізування, воно проходить практично безболісно. Якщо ж місця для прорізування недостатньо, то можуть виникнути труднощі.

Коли ріжеться зуб мудрості, ми можемо спостерігати в себе такі симптоми:

 • Біль і припухлість за сьомим зубом. Під час жування або в спокійному стані людину можуть відвідувати неприємні відчуття.
 • Формування так званого “капюшона”. Це стан, коли ріжеться зуб мудрості, але пробитися крізь ясна він не може, він потихеньку піднімає їх, і над зубом утворюється капюшон. Туди потрапляють залишки їжі та бактерії, він запалюється, відповідно розбухає, людина відчуває біль під час жування.
 • Біль у горлі. Дуже часто, особливо у випадку зі сформованим “капюшоном”, запалення може переходити на горло.
 • Біль у вусі. Це може бути як отит, таки оталгія.
 • Лімфаденіт або лімфаденопатія. Під час прорізування зубів мудрості, особливо нижніх, можуть запалюватися привушні, шийні та піднижньощелепні лімфатичні вузли.
 • Неврит або невралгія. Це більше стосується нижньої щелепи. Якщо зуб, який прорізується, якоюсь своєю частиною перебуває в нижньощелепному каналі, може бути відчуття оніміння по ходу нижньої щелепи. У деяких випадках біль і оніміння поширюється на пів голови.
 • Викривлення зубного ряду. Якщо вісімці немає місця для нормального прорізування, вона може почати звільняти собі місце, відповідно зрушуючи вже сформований зубний ряд.

futurum dentistry зуб мудрості 2

Як довго ріжеться зуб мудрості?

На запитання “Скільки за часом ріжеться зуб мудрості?” відповісти досить складно. Усе залежить від того, наскільки достатньо місця для нього і в якому положенні він перебуває. Бувають випадки, коли людина впродовж кількох років відчуває всі “принади” від прорізування, які описані вище, а в підсумку зуб все одно не з’являється. Таке може бути в разі, коли зуб мудрості лежить горизонтально в кістці. Якщо ріжеться зуб мудрості під нахилом (найчастіше нахил іде в бік сімки), він зможе прорізатися тільки після того, як відсуне сусідній зуб, а це займає дуже багато часу, на додачу до цього, може ще зіпсуватися і сімка. Якщо в людини достатньо місця, зуб стоїть вертикально, тоді прорізування проходить досить швидко й безболісно.

Чи лікують зуби мудрості?

Відповідь – так, це можливо, проте є нюанси. Зуби мудрості розташовані далеко, дістатися туди медичними інструментами так само складно, як і звичайною щіткою під час щоденної гігієни (особливо якщо зуб стоїть не в ряду). Самому цю проблему побачити досить складно, зазвичай пацієнти, які не ходили на регулярні огляди, звертаються до лікаря вже з пульпітом. Навіть у разі пульпіту зуби мудрості (здебільшого верхні) можуть видавати різні симптоми, дуже часто біль не має чіткої локалізації, можуть боліти практично всі зуби, або біль іррадіює в абсолютно протилежний бік, це дуже ускладнює діагностику.

Лікування зуба мудрості ускладнюється знову ж таки тим, що він розташований дуже далеко. Дістати туди інструментом, особливо в разі пульпіту, дуже і дуже складно, ізолювання зуба від слини теж ускладнюється, відповідно, якість лікування знижується. Саме з цієї причини складність виникає не тільки безпосередньо з процесом лікування, а й з тим, щоб дати гарантію на таке лікування – найчастіше пацієнт не змінює ставлення до гігієни, і в ділянці вісімки знову накопичуються залишки їжі, утворюється наліт, зуб знову псується.

Звісно, якщо зуб мудрості росте добре, рівно в ряду, йому достатньо місця, тоді його і почистити легше, та й за потреби пролікувати його також набагато простіше. Саме з цих причин (складність догляду, складність лікування, неправильне розташування, близько-нульовий вплив на якість жування) як пацієнт, так і лікар схиляються зазвичай до простішого рішення – видалення зуба мудрості.

Видалення зуба мудрості

У світовій практиці заведено видаляти мудрості ще тоді, коли вони перебувають на стадії зачатка і ще не встигли зробити свою “добру” справу. Цю процедуру навіть включено до переліку послуг за страховкою. У нас же таке не практикується, але все одно, дуже багато пацієнтів, прийшовши до свого лікаря, можуть почути вердикт “Видаляти!” щодо восьмого зуба – це найчастіша практика і далі ми розберемося, чому ж так відбувається. Однак видаляти зуби мудрості потрібно не всім: є випадки, коли видалення вісімки зовсім не обов’язкове.

Від видалення 8 зуба може бути рекомендовано утриматися в таких випадках:

 • якщо восьмий зуб стоїть рівно в ряду, йому достатньо місця, він не завдає жодної шкоди сусідньому (сьомому) зубу;
 • не рекомендується видаляти, якщо у пацієнта відсутній щонайменше один моляр, розташований поруч;
 • можна утриматися від видалення і в тому разі, якщо зуб нескладно пролікувати;
 • протипоказанням до видалення є запальний процес у ділянці зуба, який потрібно видаляти. Одразу потрібно прибрати запалення (у більшості випадків це терапія антибіотиками), а потім уже проводити саме видалення;
 • серйозно замислитися над можливістю видалення варто також у разі серцево-судинних захворювань і захворювань крові (точніше, за проблем з її згортанням) – у цьому разі питання вирішується на рівні консиліуму, розглядаються альтернативи.

futurum dentistry зуб мудрості 3

Чи боляче видаляти зуб мудрості?

Незважаючи на складність видалення порівняно з іншими зубами, можемо вас заспокоїти: дискомфорт від видалення зуба мудрості такий самий, як і в разі будь-якого іншого видалення, і все так само залежить від якості анестезії та акуратної роботи хірурга.

Коли можна видаляти зуб мудрості?

 • Видаленню підлягають ретиновані, а також ті зуби мудрості, які лежать горизонтально або під кутом.
 • Можна спокійно видаляти будь-які зуби (не тільки “вісімки”), що не стоять у зубному ряду.
 • Показанням до видалення є також скупченість зубів, багато ортодонтів не приступлять до лікування, поки не видалять вісімки.
 • Наявність “капюшона” також є обґрунтованим показанням до видалення, але тут лікар має орієнтуватися за місцем і за рентгенівським знімком, буває таке, що досить тільки посікти цей капюшон і проблема вирішиться, зуб далі зростатиме нормально.
 • Видаляють зуб мудрості і в тому разі, якщо він тим чи іншим способом шкодить сусідньому зубу.

Ціна на видалення зуба мудрості

Виходячи з усього вищеописаного, важливо розуміти, що не кожна процедура відбувається однаково складно або легко – все дуже індивідуально. Тому справедливо буде називати приблизну середню ціну видалення зуба мудрості – від 1500 грн до 3000 грн. Зрозуміло, видалення будь-якого зуба супроводжується анестезією, тому яким би складним не було видалення – болю ви не відчуєте.

 • Звичайне видалення зуба мубрості – 1500 грн
 • Видалення зуба мудрості середньої складності – 2000 грн
 • Складне видалення зуба мудрості – 2500 грн
 • Видалення ретинованого зуба мудрості – 3000 грн
Asset_9

Записатися на прийом

Залиште свої дані і наші фахівці зв’яжуться з Вами в найкоротші терміни.