Що таке наліт на язиці
Язик є одним із найважливіших індикаторів стану здоров’я всього організму. У здорової людини язик блідо-рожевого кольору, на ньому добре помітні сосочки і поздовжня складка. Деяка кількість білястого нальоту не є причиною для занепокоєння, якщо він легко зчищається зубною щіткою та не вирізняється неприємним запахом. За своїм механічним складом наліт на язиці складається з епітеліальних клітин, залишків їжі та мікроорганізмів, присутніх у порожнині рота.
Різновиди нальоту на язику
Наліт на язиці може бути різного кольору, консистенції, структури і розташовуватися на різних зонах. Колір нальоту дає дуже важливу інформацію не тільки про вживані продукти з фарбувальними властивостями, а й про стан шлунково-кишкового тракту, зубів, інфекційні процеси в організмі.
Консистенція нальоту і його структура різниться залежно від захворювання – вона може бути сирнистою, щільною, слизовою, сухою або в’язкою.
Наліт може покривати всю площу язика, розташовуватися біля його кореня, на задній поверхні або в середній його частині. Якщо на язику присутні відбитки зубів, то можна говорити про захворювання дихальної або нервової системи.
Можливі причини нальоту на язиці
Поява нальоту на язиці може мати безліч причин: паління, інфекційні захворювання, патології шлунково-кишкового тракту й дихальної системи, глистяні інвазії, онкологічні процеси. І все-таки найчастіша причина зміни кольору слизової оболонки язика абсолютно нешкідлива – вживання фарбувальних продуктів (особливо стійкий колір залишають чорниця, кава, морква, гарбуз, буряк).
Червоні плями на язиці
- Опік і механічне травмування. Це поширена і безпечна причина, якщо тільки не відбувається вторинного інфікування рани. Щоб цього не сталося, потрібно ретельно доглядати за порожниною рота.
- Гормональні збої. Плями червоного кольору досить часто спостерігаються у вагітних і з настанням клімаксу.
- Авітаміноз. Дефіцит вітамінів групи В проявляється плямами в роті.
- Інфекції. Інфекційно-запальні процеси супроводжуються почервонінням.
За яких захворювань може з’явитися наліт на язиці?
Захворювання, які можуть змінювати колір язика за рахунок формування нальоту, можна розділити на кілька груп.
Інфекційні захворювання
У разі скарлатини в перші дні хвороби язик обкладений густим, щільним сіро-білим або жовто-білим нальотом, який на 5-6-й день зникає, а спинка язика стає інтенсивно червоною (“малиновий язик”), на ній виділяються збільшені грибоподібні сосочки. За дифтерії в ділянці зіву, на піднебінних дужках, корені та спинці язика спостерігаються брудно-білі плівки, під час зняття яких оголюється поверхня, що кровоточить. Дизентерія характеризується появою на язиці густого біло-бурого нальоту.
Кандидоз (молочниця), зумовлений розвитком дріжджової флори, супроводжується формуванням на язиці бляшок, що зливаються, які щільно прилягають до спинки язика і вкриті сирнистим молочно-білим нальотом.
Слід мати на увазі, що кандидоз може супроводжувати захворювання, пов’язані зі зниженням імунітету, а також виникати на тлі прийому деяких лікарських препаратів.
Стан зневоднення організму супроводжується утворенням темного, іноді майже чорного (як у разі холери) нальоту, який насилу знімається з язика. Характерний наліт виникає за стоматиту Венсана (фузоспірохетоз) – він має сірувато-зелений колір і смердючий гнильний запах, після його видалення залишається пухка виразка, що кровоточить. За лептотрихозу на язиці утворюється щільний білувато-сірий наліт, який ледве знімається; місцями під ним оголюються ділянки розпушеної слизової оболонки, що легко кровоточить.
Захворювання шлунково-кишкового тракту
Гастрит, виразкова хвороба шлунка, ентероколіт призводять до суттєвого збільшення нальоту на язику, він локалізується переважно в задніх його відділах, а може й покривати всю спинку. За захворювань шлунка та харчового тракту наліт на язиці має сірувато-білий колір. У разі виразкової хвороби шлунка білястий наліт на язиці, незалежно від його рясності, легко видаляється. При цьому може виникати відчуття печіння і болючості. На бічних поверхнях язика через його набряклість можуть бути відбитки зубів. Якщо наліт занадто сильний, він може супроводжуватися зниженням смакової чутливості.
Колір і консистенція нальоту можуть змінюватися залежно від інтенсивності та вираженості проявів захворювання.
За патологій печінки та жовчовивідних шляхів наліт може набувати різних відтінків жовтого кольору (брудно-жовтий, бурий). До появи жовтого нальоту можуть призводити паразитарні захворювання, закупорка жовчних проток і застій жовчі.
Панкреатит характеризується жовто-білим нальотом на язиці, який насилу зчищається щіткою. Ниткоподібні сосочки на язиці збільшені, можлива поява вогнищ злущування (десквамації) епітелію на спинці язика.
Інші захворювання
Характерний наліт супроводжує перші стадії раку язика: спостерігаються білясті локалізовані вогнища, які не мають чітких меж. Вони зустрічаються практично у всіх випадках захворювання.
За червоного плоского лишаю в порожнині рота, зокрема на язиці, виникають дрібні сірувато-білі вузлики, які під час злиття утворюють псевдоналіт, схожий на мережива. Згодом білястий колір папул змінюється блідо-рожевим, червонуватим і навіть ліловим. За деяких форм лишаю виникають сірі бляшки, які підносяться над навколишніми тканинами. Ці явища супроводжуються відчуттям сухості та шорсткості в роті.
При цукровому діабеті розвивається підвищена сухість у роті. Недостатнє виділення слини призводить до формування рясних зубних відкладень і білого нальоту. Крім того, в порожнині рота розвивається кандидоз, що посилює вираженість нальоту.
Існує ще один стан слизової оболонки язика – “географічний язик”, спричинений злущуванням ороговілих епітеліальних клітин на поверхні язика. Картина, яка виникає при цьому, схожа на плями нальоту на яскраво-рожевому тлі слизової оболонки. Множинні або поодинокі вогнища діаметром 1-2 см зливаються, тоді як у центрі вогнищ можуть залишатися незмінені ділянки. Усе це надає поверхні язика вигляду географічної карти. Цей процес зазвичай не переходить на нижню поверхню язика. Появу такої своєрідної картини на язиці не завжди можна назвати захворюванням, оскільки подібний стан трапляється як варіант норми і виявляється вже в дитячому віці. В інших випадках “географічний язик” може бути зумовлений нейротрофічними розладами та захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
У разі гострої та хронічної променевої хвороби язик набрякає, вкривається рясним нальотом, з’являються тріщини, крововиливи та некроз (омертвіння), частіше в ділянці кореня язика. Втрачаються смак і чутливість.
Наліт на язиці – діагностика та обстеження
Колір нальоту, його велика кількість і локалізація можуть слугувати важливою діагностичною ознакою певних захворювань. Щоб правильно визначити причину нальоту, необхідний ретельний візуальний огляд порожнини рота для виявлення кольору і щільності нальоту, стану слизової оболонки язика під нальотом, зовнішнього вигляду сосочків, набряклості або сухості язика, наявності ерозій або тріщин на язиці. Лікар оцінює також скарги пацієнта на сухість у роті, відчуття печіння після зняття нальоту, можливість приймати їжу.
Важливою діагностичною ознакою є тривалість змін у роті, попередні захворювання та лікування.
Для уточнення діагнозу лікар призначає клінічний і біохімічний аналізи крові з визначенням глюкози, жовчних пігментів, а також С-уреазного тесту за підозри на захворювання шлунково-кишкового тракту, аналізи крові на сифіліс, ВІЛ, гепатити В і С.
До яких лікарів звертатися в разі появи нальоту на язиці
Якщо наліт спричинений захворюваннями порожнини рота, лікування проводить стоматолог. Якщо результати аналізів підтвердили інфекційне захворювання, пацієнта направляють до терапевта або лікаря-інфекціоніста. Якщо результати аналізів і скарги пацієнта свідчать про захворювання шлунково-кишкового тракту, подальше лікування проводить гастроентеролог.
Наліт на язиці – що слід робити в разі появи
Слід знати, що наліт здебільшого формується бактеріями або дріжджами, які активно розмножуються, провокуючи розвиток стоматологічних захворювань. Необхідне ретельне гігієнічне очищення порожнини рота щіткою, а якщо її застосування надто болісне, то полоскання рота антисептичними розчинами.
Лікування при появі плям та нальоту на язиці
Наліт може бути ознакою найрізноманітніших захворювань, але в більшості випадків лікар призначає гігієнічну обробку порожнини рота. Якщо наліт спричинений розвитком дріжджоподібних грибів, лікування має супроводжуватися корекцією мікрофлори травного тракту та застосуванням протигрибкових препаратів. Необхідний курс загальнозміцнювальних препаратів для підняття імунітету, вітаміни групи В, а також С і РР.
За бактеріальної природи нальоту призначається антибіотикотерапія відповідно до визначення чутливості виділеного мікроорганізму.
Якщо наліт є проявом інфекційних захворювань (ангіни, дифтерії, дизентерії), проводять лікування основного захворювання, яке повинно супроводжуватися обробкою порожнини рота антисептичними й антимікробними засобами (препаратами хлоргексидину, мірамістину).
Наліт, сформований унаслідок шлунково-кишкових захворювань, буде поступово зникати після поліпшення стану внутрішніх органів.