Що таке стоматит?
Стоматитом називається запалення слизової оболонки в порожнині рота. У тій чи іншій формі на це захворювання хоча б раз у житті страждала практично кожна людина, починаючи з немовлят. Хвороба може тривати від 4 днів до 2 тижнів, залежно від занедбаності та ефективності лікування. Стоматит ефективно лікується і в домашніх умовах, але не кожної форми цієї недуги. Якщо ж хворобу пустити на самоплив, ймовірні й ускладнення.
Причини виникнення стоматиту та його види
Існують певні різновиди стоматиту, які відрізняються саме за причинами виникнення недуги:
- грибковий – спричиняється особливим грибком Candida albicans і вважається заразною хворобою, відповідно, причиною недуги може стати контакт із людиною, яка вже хворіє, або недотримання гігієни порожнини рота;
- афтозний – спричиняється відсутністю в організмі необхідних вітамінів і мінералів, особливо заліза і вітаміну В 12;
- герпетичний – його провокує вірус герпесу, він теж заразний, причина – контакт зі шкірою або губами хворого;
- такий, що виникає після зовнішніх впливів – запалення слизової оболонки рота, як стоматит у дорослих, часто з’являється через неправильно підібрані зубні протези, унаслідок частого вживання алкоголю і куріння.
- алергічний – цей вид стоматиту нерідко виникає після вживання певних лікарських препаратів, особливо у великій кількості;
- реакція на тривале введення або вживання антибіотиків, які знищують корисні мікроорганізми в ротовій порожнині, вона стає незахищеною від будь-яких видів бактерій і вірусів.
Іноді причиною виникнення стоматиту може виявитися навіть неякісна зубна паста, окремі компоненти якої здатні подразливо діяти на слизову оболонку.
Симптоми стоматиту
Стоматит кожного виду має загальні симптоми, але може й чимось відрізнятися:
- зазвичай хвороба починається з легкого почервоніння;
- пізніше уражені місця починають свербіти та боліти;
- у запущених випадках утворюються пухирці, які можуть лопатися;
- грибковий стоматит вирізняється характерним білим нальотом, особливо у немовлят;
- герпетичний стоматит виражається в характерних висипаннях на губах, іноді великих і болючих;
- якщо хворобу не лікувати, вона може перейти на запалення в ділянці обличчя.
Іноді стоматит може бути однією з ознак інших хвороб, наприклад, цукрового діабету.
ВАЖЛИВО! Стоматит ніколи не спричиняє підвищення температури, підвищення тиску або розлад шлунка. Ці симптоми вже говорять про інше супутнє захворювання, часто більш серйозне.
У немовлят симптомом стоматиту може стати відмова від вигодовування або безпричинний плач і загальне занепокоєння.
Стоматит – лікування
Якщо хвороба виявляється на початковій стадії, можна скористатися перевіреними домашніми засобами. Наприклад, кілька днів полоскати ротову порожнину розчином перекису водню, він продається в кожній аптеці. Тільки сам перекис слід розвести водою у співвідношенні 1:5. Добре допомагає регулярне вживання свіжого йогурту, тільки без барвників, – ця процедура відновлює здорову мікрофлору. Цікаво, що регулярне вживання часнику теж допомагає здоровій мікрофлорі та вбиває грибки й віруси.
Перед тим, як вирішувати, чим лікувати стоматит, потрібно визначити, чим він викликаний. Якщо антибіотиками, можна домогтися успіху, обмеживши їх вживання. Якщо це – алергічна реакція, прибирайте алерген і приймайте антигістамінні препарати.
У разі, коли доводиться мати справу з вірусною або грибковою інфекцією, застосовують медикаментозні препарати для лікування стоматиту: противірусні мазі та протигрибкові засоби: мірамістин або гексорал.
Народна медицина рекомендує полоскання порожнини рота відварами календули, звіробою або ромашки. Як захисний засіб для слизової можна використовувати обліпихову олію або звичайний вазелін. Непогано дезінфікує ротову порожнину сік алое.
Профілактика стоматиту
Щоб запобігти виникненню цієї хвороби, слід дотримуватися певних нескладних правил:
- регулярно дотримуватися гігієни порожнини рота;
- не зловживати солодким і продуктами, що містять дріжджі;
- не вживати антибіотики без призначення лікаря;
- менше курити та вживати алкоголь.
Діагностика на першому місці
Як бачите, у стоматиту може бути безліч причин. Вибір методу лікування багато в чому залежить від виду захворювання. У цій статті навмисно не вказані назви препаратів, щоб уникнути самолікування, адже воно може бути не тільки марним, а й погіршити стан. Тільки точна діагностика в стоматології дасть змогу сказати, чим вилікувати захворювання у дорослих. Запишіться на консультацію до наших фахівців!