Що таке флюс десни?
Флюс – запальне ураження окістя зуба. Захворювання, що має назву також періостит, має інфекційне походження, розвивається, коли у внутрішні тканини зуба або кишеню ясен забиваються харчові частинки і починають гнити. У підсумку всередині ясен відбувається накопичення значної кількості гною. Гнійний мішок розширюється, досягає окістя, спричиняючи набряк і розпухання м’яких тканин ясен і внутрішнього боку щоки.
Захворювання супроводжується інтенсивним пульсуючим болем. Якщо людина ігнорує симптоми флюсу і не йде до лікаря, то інфекційний процес може захопити тканини окістя, спровокувати серйозні ускладнення. Зрозуміти, що почалося ускладнення, можна за підвищенням температури тіла і нестерпним болем у ділянці ураженого зуба.
Флюс, причини захворювання
Флюс може бути наслідком:
- запущеного карієсу;
- прикореневої кісти зуба;
- зубного каменю;
- запалення кишені ясен;
- механічного пошкодження зуба;
- переохолодження організму;
- недотримання гігієни ротової порожнини.
Найчастіше провокатором флюсу є невилікуваний карієс. Через каріозний отвір інфекція проникає у внутрішні тканини зуба. Коли інфекційне ураження досягає глибоких ділянок зуба, сполучна навколозубна тканина запалюється і стає пухкою. Подальша діяльність інфекції призводить до розвитку пульпіту – запалення зубних нервів, що супроводжується інтенсивним болем.
Якщо пульпіт не лікувати, то нервові волокна відмирають, больові відчуття зникають. Але не варто думати, що інфекція пішла і запалення згасло. Патогенні мікроорганізми продовжують приховано діяти, захоплюють дедалі глибші тканини зуба, досягають кореня і провокують запалення ясен. У яснах формується гнійник, так з’являється флюс.
Якщо запалюється окістя верхньої щелепи, то набрякають верхня губа і ділянка обличчя під оком. Якщо ж періостит розвивається в тканинах нижньої щелепи, то відзначається набряк підборіддя і нижньої частини щоки, збільшуються шийні лімфовузли. Буває, що гнійний мішок самостійно розривається, гній витікає в ротову порожнину. Але таке явище не призводить до зникнення захворювання, запалення залишається, окістя продовжує гнити.
У деяких людей набряк щоки і ясен залишається після видалення хворого зуба. Але в цьому разі не потрібно тривожитися: організм просто зреагував на хірургічне втручання. Набряклість після видалення зуба може спостерігатися від 2 до 5 днів, потім зникає самостійно.
Симптоми періоститу
Найголовніша і найпомітніша ознака флюсу – заповнена гноєм шишка, розташована в яснах біля кореня зуба, зовні схожа на кісту. Також захворювання супроводжується такими симптомами:
- болем у ділянці ураженого зуба, що віддає в потилицю, підборіддя, головний мозок;
- посиленням болю під час механічного впливу на гниючий зуб;
- набряком і почервонінням ясен;
- розпуханням щоки з боку ураженого зуба;
- поганим самопочуттям, інтоксикацією організму;
- в окремих випадках розпуханням носа, губ, нижньої повіки;
- підвищенням температури тіла при гострій фазі захворювання;
- збільшенням шийних лімфатичних вузлів.
Флюс, стадії захворювання
У своєму розвитку періостит проходить кілька стадій, що мають певну симптоматику.
- Гостра серозна стадія. Розвивається швидко, протягом максимум 3 днів. Тканини ясен і внутрішнього боку щоки в ділянці хворого зуба набрякають.
- Гостра гнійна стадія. Відзначається інтенсивний, практично безперервний, пульсуючий біль у ділянці ураженого зуба. Слизова поверхня ротової порожнини в районі запалення червоніє і набрякає. Температура тіла може піднятися до 38,5°C.
- Гостра дифузна стадія. Набряк захоплює практично всю поверхню ротової порожнини. Може перекинутися на ніс, губи, зовнішній бік щоки. Біль такий самий, як і за гострої гнійної стадії.
- Хронічна стадія. Розвивається повільно, протягом кількох місяців, навіть років. Тривалі ремісії періодично змінюються короткими загостреннями. Хронічний запальний процес найчастіше зачіпає окістя нижньої щелепи. Набряк дещо спадає, але запалені тканини стають щільними. Відзначається збільшення лімфовузлів.
Особливості флюсу в дитини
Флюс частіше виникає у дітей віком до 5-ти років. Це відбувається з 2-х основних причин:
- імунітет дитини ще недостатньо сильний, щоб боротися з інфекцією, яка активно атакує організм;
молочні зуби більш схильні до руйнівного впливу бактерій через тонку емаль і слабкі корені. - Симптоматика захворювання, як правило, така ж, як у дорослих. Навіть якщо батькам вдалося зняти симптоми підручними засобами, це ще не означає, що запалення минуло. Просто інфекція зосередиться не в одному місці, а у всій щелепі. А це може призвести до руйнування зачатків постійних зубів.
За найменших підозр на флюс необхідно якомога раніше відвідати стоматолога. Періостит – серйозне захворювання, яке неможливо вилікувати в домашніх умовах.
Якщо постійно відкладати лікування, можна зіткнутися з такими небезпечними ускладненнями, як абсцес або флегмона. Лікуванням флюсу займається стоматолог-хірург. Такого фахівця ви знайдете в нашій клініці Futurum Dentistry
Наслідки запущеного періоститу
Періостит – серйозне запальне захворювання, що супроводжується утворенням великої кількості гною та інтенсивними больовими відчуттями. Патологія не зникне самостійно, звернення до лікаря є обов’язковим.
Ігнорування флюсу призводить до перелічених нижче серйозних проблем.
- Абсцес. У більшості випадків виникає в разі тривалого перебування гнійного мішка біля зуба мудрості. Гнійне утворення розростається, в результаті формується нарив.
- Флегмона. Розлите запалення з’являється після розриву гнійного мішка, якщо пацієнт ігнорує рекомендації лікаря, не обробляє рану призначеними розчинами, відмовляється приймати антибіотики.
- Щелепний остеомієліт. Є наслідком дуже довго існуючого флюсу. У цьому разі запалення перетікає з окістя на щелепну кістку.
- Запалення черепних пазух. Теж виникає при дуже тривалому флюсі. Запалення захоплює клиновидну, лобову, гайморову пазухи. В особливо запущених випадках інфекції вдається проникнути в мозкові тканини.
Лікування флюсів
Незважаючи на те, що флюс – серйозне захворювання, лікування його проходить завжди з позитивним результатом. Стоматолог залежно від перебігу хвороби та її стадії визначає спосіб лікування.
Якщо ви звернулися до лікаря за перших же симптомів, то на ранній стадії буде проводитися консервативне лікування, яке передбачає знеболення, терапію антибактеріальними препаратами і протизапальними ліками, що прискорюють усунення запалення і допомагають відновленню. Лікування флюсу із застосуванням мікроскопа в 99% випадках проходить успішно.
На більш серйозній стадії стоматолог здійснює оперативне втручання – в ураженій ділянці роблять надріз, вставляють дренаж, через який видаляють серозну рідину. Після цього пацієнту призначають знеболювальні препарати, антибактеріальні та протизапальні.
Пам’ятайте, що лікування флюсу в домашніх умовах неприпустиме і може бути небезпечним. Зверніться по допомогу до наших фахівців і вони обов’язково Вам допоможуть.
Профілактика флюсу
Профілактичні заходи з метою запобігання розвитку флюсу безпосередньо пов’язані з причинами, що його викликають. Необхідно стежити за станом порожнини рота, не допускаючи розвитку глибокого карієсу або пульпіту. Якщо зуб починає боліти, потрібно відразу ж звернутися до лікаря, а не чекати, коли запалення пошириться на окістя. Важливе значення має не тільки стан зубів, а й ясен, пародонту. Їх запалення теж може стати причиною появи флюсу. У разі пародонтиту формуються ясенні кишені, в які потрапляє їжа, гниє там, будучи прекрасним ґрунтом для розмноження мікробів. За важкого пародонтиту кишені стають дуже глибокими, що дає змогу проникати бактеріям у окістя.
Щоденна профілактика флюсу та всіх інших захворювань порожнини рота – це чищення зубів двічі на день, полоскання рота після кожного приймання їжі, використання зубної нитки, тобто регулярна і ретельна гігієна. Важливо, що для зубів дуже шкідливий цукор, оскільки за допомогою бактерій, що живуть у порожнині рота, він перетворюється на кислоту, яка пошкоджує емаль. Бажано їсти менше солодкого і більше молочних продуктів, що містять кальцій. Корисний і вітамін С, якого багато у свіжих овочах і фруктах. Він зміцнює стінки судин, знижуючи ймовірність запалення і набряку ясен.